تاریخچه فلزیاب

در اواسط دهه 1800 میلادی، پس از ابداع نیروی برق، بسیاری از دانشمندان، محققان و معدنچیان طلا، شروع به آزمایش و بررسی این ایده نمودند که دستگاهی را اختراع کنند که از توانایی مکان یابی فلزات مدفون در زیر زمین برخوردار باشد. چنین دستگاهی می توانست برای جویندگان طلا مفید واقع گردد.

دستگاه فلزیابی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، دارای تاریخچه طولانی شگفت آوری است. در حقیقت، تاریخ ابداع دستگاه فلزیاب، بسیار جالب بوده و حتی شامل یکی از روسای جمهور پیشین آمریکا نیز هست!

پیدایش اولین دستگاه فلزیاب

در اواسط دهه 1800 میلادی، پس از ابداع نیروی برق، بسیاری از دانشمندان، محققان و معدنچیان طلا، شروع به آزمایش و بررسی این ایده نمودند که دستگاهی را اختراع کنند که از توانایی مکان یابی فلزات مدفون در زیر زمین برخوردار باشد. چنین دستگاهی می توانست برای جویندگان طلا که همچنان به دنبال یافتن طلا بعد از دوره "Gold Rush" هستند، به طور فوق العاده ای مفید واقع گردد و در نتیجه، می توانست اولین نفری را که با استفاده از این دستگاه موفق به یافتن طلا شود، به یک فرد بسیار بسیار ثروتمند تبدیل سازد.

هرچندکه باید توجه نمود اولین دستگاه فلزیابی که در تاریخ بدان اشاره شده است، در واقع هیچ ارتباطی به یافتن طلا نداشته است. در عوض، از این دستگاه به عنوان تلاشی برای حفظ جان رییس جمهور جیمز گارفیلد پس از اینکه در تاریخ 2 جولای سال 1881 میلادی توسط چارلز گیتو در شهر واشنگتن دی سی و در ایستگاه راه آهن بالتیمور و پوتوماک مورد اصابت گلوله قرار گرفت، استفاده شد. رییس جمهور از ناحیه پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت، ولی خوشبختانه زخم ناشی از آن منجر به مرگ او نشد. اگرچه که متأسفانه، پزشکان موفق به یافتن محل گلوله نشدند و آقای گارفیلد همچنان از زخم ناشی از آن رنج می برد.

یکی از افراد ملاقات کننده او در آن زمان، فردی به نام الکساندر گراهام بل بود که یک دستگاه فلزیاب مخصوص یافتن این گلوله را ابداع نمود ولی متأسفانه تلاش های او مثمر ثمر واقع نشد. مشخص شد که فنرهای فلزی موجود در تختخوابی که رییس جهور گارفیلد بر روی آن دراز کشیده بود، باعث سردرگمی و عدم تشخیص دستگاه شده بود و این موضوع، اساسأ سبب گردید که این دستگاه بی فایده جلوه نماید. رییس جمهور گارفیلد سرانجام در تاریخ 19 سپتامبر سال 1881 میلادی، بر اثر عفونت ناشی از زخم گلوله درگذشت.

بهبود طراحی دستگاه فلزیاب اولیه

اگرچه که اولین دستگاه فلزیاب نتوانست کمکی به حفظ جان بیستمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا نماید، ولی دستگاه ابداعی توسط الکساندر گراهام بل، فلزیابی قابل اعتماد و قابل پیشرفت بود و از آن به عنوان نمونه اولیه تمامی دستگاه های فلزیابی که از آن زمان به بعد ابداع گردیده اند، استفاده شد. در ابتدا، این دستگاه ها دارای ابعاد بسیار بزرگ و کارکردی پیچیده بودند و با استفاده از لوله های خلأ کار می کردند. با این حال، این دستگاه ها همچنان مفید و کاربردی بودند که این ویژگی آن ها، منجر به افزایش میزان استفاده عموم مردم از دستگاه های فلزیاب گردید. بیشترین کاربرد این دستگاه های فلزیاب اولیه، در یافتن و پاکسازی مین های زمینی و بمب های کشف نشده موجود در کشورهای اروپایی پس از پایان جنگ های جهانی اول و دوم بود.

در همان برهه زمانی، آقای جرارد فیشر، بنیان گذار شرکت فلزیاب فیشر در کار خود کشف بسیار مهمی را بر روی سیستم های ناوبری انجام داد. پرتوهای رادیویی که او مورد استفاده قرار می داد، در صورت وجود سنگ معدنی فلزی در محیط مورد نظر، دچار اعوجاج می شدند. با توجه به اینکه هدف او، حل کردن مشکل پیچ خوردگی موجود در سیستمش بود، لذا او استدلال نمود که استفاده از این نوع فناوری بر روی ابعاد کوچکتر، می تواند به عنوان دستگاه فلزیاب مفید فایده واقع شود. در سال 1925 میلادی، آقای فیشر، حق ثبت اختراع متعلق به اولین دستگاه فلزیاب قابل حمل را دریافت نمود و اولین دستگاه فلزیاب خود را در سال 1931 برای عموم عرضه نمود.

دهه 1950 میلادی، روز عرضه دستگاه های فلزیاب

هرچند که آقای فیشر حق ثبت اختراع متعلق به دستگاه فلزیاب را دریافت نمود، ولی او فقط یک نفر از نفرات بسیاری بود که فناوری حال حاضر مورد استفاده در دستگاه های فلزیاب را بهبود داده و تکمیل نموده اند. یکی دیگر از رکن های مهم در پیشرفت و تکمیل دستگاه های فلزیاب امروزی، فردی به نام چارلز گرت، بنیان گذار فلزیاب های گرت می باشد.

آقای گرت به عنوان یک مهندس برق در امور تجاری، کار خود را در زمینه دستگاه های فلزیاب به عنوان یک سرگرمی در اوایل دهه 1960 میلادی آغاز نمود. او پس از بررسی چندین نوع دستگاه مختلف موجود در بازار، نتوانست دستگاهی را که قادر به انجام تمامی موارد مد نظر او بود، بیابد. بنابراین، او کار خود را بر روی دستگاه فلزیاب آغاز نمود. پس از تحقیقات بسیار، او قادر به ساخت دستگاهی شد که رانش نوسان ساز را حذف نموده و همچنین چندین سیم پیچ منحصر به فرد جستجوی فلز را در دستگاه ابداعی خود اضافه نمود، که این موضوع به طور بنیادین طراحی دستگاه های فلزیاب موجود تا آن موقع را دستخوش تغییرات ساخته و انقلابی در طراحی آن ها به وجود آورد.

تا جایی که ما تا به امروز از آن آگاه هستیم، سایر عواملی که تأثیر بسزایی در پیشرفت و توسعه دستگاه های فلزیاب داشته اند، شامل ترانزیستور ها (که در سال 1947 میلادی توسط آقایان جان باردین، والتر براتین و ویلیام شاکلی ابداع گردید) و نیز تفکیک کننده ها، طراحی های جدید سیم پیچ جستجوگر فلز و فناوری بی سیم می باشند. تمامی موارد بیان شده و سایر عوامل، سبب گشته اند که دستگاه های فلزیاب امروزی از ویژگی هایی نظیر وزن کم، قابلیت حمل، سهولت در کاربری و جستجوی بسیار عمیق برخوردار باشند.

با توجه به عوامل موثر حرفه ای و آماتور و نیز سرعت بسیار چشمگیر پیشرفت فناوری در کل، میزان پیشرفت آینده دستگاه های فلزیاب غیر قابل پیش بینی می باشد. چه چیزی را می توان بیشتر از این موضوع تضمین نمود که سیر تکمیلی و تغییر دستگاه های فلزیاب ادامه خواهد یافت تا بدین وسیله بتوان شاید حتی گنج های بیشتری یافت. جویندگان گنج هیچ وقت تسلیم و ناامید نمی شوند و همانگونه که با توجه به تاریخ دستگاه های فلزیاب تا این زمان می توان متوجه شد، این افراد مشتاق و مخترع هستند که دستگاه های فلزیابی را ابداع نموده اند که امروزه می بینیم و باز هم همین افراد خواهند بود که در آینده، سیر تکامل این دستگاه ها را تحت تأثیر خود قرار خواهند داد.

تهیه شده توسط فلزیاب پارسه

تاریخچه فلزیابتاریخ فلزیابتاریخ طلایابفلزیاب فیشرفلزیاب گرتاولین فلزیابطراحی فلزیاب اولیه

پارسه ، مرکز تخصصی خرید و فروش انواع فلزیاب