مخترعین فلزیاب

الکساندر گراهام بل و آلبرت انیشتین مشهورترین افرادی هستند که به واسطه ابداعات و اختراعاتشان به ترتیب در زمینه های تلفن و نظریه نسبیت شناخته می شوند. اما آیا این نکته را می دانستید که هر دوی آن ها در جذاب تر کردن پشت پرده داستان ابداع دستگاه های فلزیاب حضور داشته اند؟

الکساندر گراهام بل و آلبرت انیشتین مشهورترین افرادی هستند که به واسطه ابداعات و اختراعاتشان به ترتیب در زمینه های تلفن و نظریه نسبیت شناخته می شوند. اما آیا این نکته را می دانستید که هر دوی آن ها در جذاب تر کردن پشت پرده داستان ابداع دستگاه های فلزیاب حضور داشته اند؟ هریک از این مخترعان نابغه، نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در آنچه که امروزه به نام دستگاه فلزیاب مدرن و قابل حمل الکترونیکی می شناسیم، ایفا نموده اند و به طور قابل توجه و جالبی، این دستگاه هیچگاه با هدف یافتن گنج و طلا، اختراع نشده است. 

دستیابی به جایگاه امروزی دستگاه های فلزیاب پیشرفته، حاصل دسترنج و زحمت افراد نابغه بسیاری می باشد و اولین مخترع دریافت کننده واقعی حق ثبت اختراع برای دستگاه فلزیاب، دکتر جرارد فیشر نام داشت. او در سال 1933 میلادی، اقدام به دریافت حق ثبت اختراع ایده خود نمود و دستگاه او در ابتدا، مشهور به متالسکوپ بود. ولی اجازه دهید به 50 سال قبل تر بازگردیم، به اولین مفهوم این دستگاه که دارای داستانی طولانی است.

الکساندر گراهام بل: سال 1881 میلادی

در جولای سال 1881 میلادی، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، آقای جیمز گارفیلد توسط تک تیرانداز متوهم ، به نام چارلز گویته، از ناحیه پشت، مورد اصابت گلوله قرار گرفت. با استفاده از روش های پزشکی بدوی، پزشکان زخم باز ناشی از گلوله را فشار داده و به طور ناموفقی سعی در یافتن گلوله در محل اصابت نمودند. در تلاشی ناموفق برای حفظ جان رییس جمهور گارفیلد، الکساندر گراهام بل احضار شد، زیرا او قبلاً یکی از پیشگامان "تعادل القایی" بود. تعادل القایی، یک دستگاه برای مکان یابی الکترومغناطیسی بود. گمان می شد که با استفاده از این دستگاه می توان محل گلوله را یافت. متأسفانه، گلوله هیچوقت پیدا نشد و رییس جمهور گارفیلد درگذشت. البته باید توجه داشت که دستگاه ترکیبی آقای بل به درستی کار کرد. بنابراین، آقای بل اغلب اوقات بخاطر اختراع اولین مکان یاب فلزی الکترومغناطیسی، مورد تمجید و ستایش قرار می گیرد.

مهندس الکترونیک: دکتر جرارد فیشر: سال 1931 میلادی

دکتر جرارد فیشر در دهه 1920 میلادی به ایالات متحده مهاجرت نمود و به عنوان مهندس محقق در زمینه هوانوردی مشغول به کار شد. او به عنوان یک مغز متفکر علمی، بلافاصله اقدام به توسعه و پیشرفت مسیریاب رادیویی هواپیما نمود که در آن زمان بسیار مورد نیاز بود. او اختراع خود را به دکتر آلبرت انیشتین که پیش بینی کرده بود استفاده از مسیریاب رادیویی بر روی زمین، روی هوا و در دریاها، کاربرد بسیاری خواهد داشت، نشان داد. جالب توجه است که خلبانان هواپیماهایی که از ابزار ناوبری فیشر استفاده کرده بودند، هنگامی که فرستنده قطع می شد، خطاهایی در جهت های مورد نظر خود مشاهده می نمودند، آن ها همچنین تداخل هایی را در انواع زمین های مشخصی تجربه کردند. پس از بررسی های دقیق، دکتر فیشر دریافت که چنین خطاهایی به دلیل حضور مواد معدنی بسیار رسانا روی داده است. این فهم او، منجر به اختراع دستگاهی توسط او به عنوان ابزار اکتشاف الکترونیکی قابل حمل گردید. از این دستگاه می توان در تشخیص و یافتن وجود اشیای فلزی دفن شده و سنگ های معدنی دارای فلز بهره جست. این موضوع، آغازگر ابداع دستگاه های فلز یاب گردید.

دکتر فیشر اختراع خود را متالسکوپ یعنی "روشی برای نمایش وجود اشیای فلزی مدفون نظیر سنگ معدنی دارای فلز، لوله ها و اشیای فلزی گران قیمت" نام گذاری کرد. در سال 1931 میلادی، او برای متالسکوپ، حق ثبت اختراع دریافت نمود (اولین فلزیاب قابل حمل). در همان سال، آزمایشگاه های تحقیقاتی فیشر، در پارکینگ آقای فیشر در شهر پالو آلتو در کالیفرنیا تأسیس شد. متالسکوپ، دستگاهی زمخت متشکل از دو جعبه چوبی مسطح و بزرگ شامل سیم پیچ های مسی ساده، لوله های خلأ و اجزای به هم متصل بود. این دستگاه به سرعت، در ابتدا توجه عموم مردم کشور آمریکا و سپس جهانیان را به خود معطوف کرد. دستگاه فلزیاب، به M-Scope مشهور شد و مدت زیادی نکشید تا درخواست بسیاری برای خرید آن از طرف مردم ارائه شد. زمین شناسان می توانستند از آن برای مکان یابی سنگ معدنی فلزی بهره ببرند، شرکت های ابزارسازی قادر به مشخص کردن دقیق محل لوله های مدفون بودند و کارخانه های چوب، مواد فلزی را در مواد دور ریخته شده شناسایی می کردند و مجریان قانون می توانستند با بهره گیری از این دستگاه، سلاح های پنهان را بیابند و به عنوان یک عوارض جانبی : جویندگان گنج، شروع به یافتن گنج نمودند.

آزمایشگاه های فیشر، همچنان سازنده پیشرو در دستگاه های فلزیاب

همگی ما می توانیم از جرارد فیشر بخاطر ساخت اولین محصول مقیاس بزرگ در زمینه دستگاه های فلزیاب متشکر باشیم. اکنون، 85 سال بعد، آزمایشگاه تحقیقاتی فیشر، به عنوان سازنده پیشرو در زمینه دستگاه های فلزیاب در حال فعالیت می باشد. در طی دهه ها و با توجه به عصر اطلاعات، فیشر میراث خود را با پیاده سازی آخرین فناوری بر روی تمامی محصولات خود تدوام بخشیده است. آزمایشگاه های فیشر با اعمال یک مجموعه عالی از تجربیات میدانی حاصل از نظرات و تجربیات مصرف کنندگان و اعمال آن ها بر روی تک تک دستگاه های فلزیاب جدید خود، همچنان به آرمان های بنیان گذار خود پایبند مانده اند. امروزه، آزمایشگاه های فیشر تحت مالکیت مجموعه شرکت های هلدینگ تگزاس اداره می شود و مقر اصلی آن در شهر ال پاسو، ایالت تگزاس واقع شده است. بسیاری از سازندگان دستگاه های فلزیاب فقط مشتری محصولات آزمایشگاه های فیشر هستند و دستگاه های این شرکت را به عنوان بهترین محصول صنعت از نظر ارگونومی، رابط کاربری، تعادل نسبت به زمین و توانایی جداسازی هدف می نامند.

دستگاه های فلزیاب مدرن و الکتریکی امروزی

شاید یکی از معروف ترین نام ها هنگامی که سخن از دستگاه های فلزیاب به میان می آید، چارلز گرت باشد. آقای چارلز گرت کسی بود که دستگاه های فلزیاب مدرن الکترونیکی را در دهه 1970 میلادی طراحی کرد. در آن زمان، آقای گرت یک مهندس برق مشغول به کار در نیروی فضایی آمریکا بود که برای سازمان ناسا نیز مشغول به فعالیت بود. او در اوقات فراغت خود، دستگاه های فلزیابی را به منظور تفریح و سرگرمی خود برای یافتن گنج ابداع نمود. دستگاه های فلزیاب ابداعی او، نسبت به تمامی انواع مشابه موجود در بازار، دارای عملکرد بهتری بودند، لذا دستگاه های او در بین جویندگان گنج، طرفداران بسیاری را به خود جلب نمود. آقای گرت، سرگرمی خود را به یک حرفه تبدیل نمود و صنایع الکترونیکی گرت را به منظور تولید محصولات خود بنا نهاد. صنایع الکترونیک گرت، صنعت فلزیاب ها را با استفاده از چندین نوآوری، دچار تحول قابل توجهی نمود که از جمله این نوآوری ها می توان به اولین فلزیاب کامپیوتری شده با استفاده از پردازش سیگنال دیجیتال اشاره نمود. آقای گرت، نویسنده چندین متن مرتبط با جویندگی گنج (که به عنوان کتاب راهنما توسط بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد) می باشد.

از پیشرفت های قابل توجه دیگر در سال های اخیر، می توان به فناوری دستگاه های فلزیاب XP، برای طراحی اولین دستگاه فلزیاب بی سیم دنیا، یعنی XP DEUS، اشاره نمود.

طراحی بی سیم این فلزیاب، منجر به ایجاد قابلیت استفاده از بهره قابل توجهی در کیفیت نمونه برداری سیگنال می گردد. با استفاده از این مزیت، دیگر نیازی به انتقال سیگنال از طریق یک لینک سیمی نمی باشد، زیرا سیگنال ها به صورت دیجیتال تبدیل شده اند و به وسیله مدار الکترونیکی مینیاتوری تعبیه شده در سیم پیچ، تحلیل می شوند. پلتفرم دیجیتال دستگاه XP DEUS، شامل سه دستگاه (سیم پیچ جستجوگر بی سیم، کنترل از راه دور دیجیتال بی سیم و هدفون های صدایی بی سیم) می شوند که قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر از طریق سیگنال رادیویی می باشند.

همانطور که می توان مشاهده کرد، دستگاه فلزیاب تا به امروز، راه بسیاری را از مراحل آغازین ابداع خود پیموده است. امروزه، ده ها سازنده و صدها مدل پیشرفته از این دستگاه ها وجود دارد. فلزیاب های ویژه و تخصصی برای هر مقدار کم از شکار گنج موجود است. ما به دلیل ذهن های خلاق و تشخیص عالی پدرانمان، به آن ها مدیون هستیم.

در ادامه، تعدادی از مدل های پرفروش امروزی را از محصولات آزمایشگاه های فیشر و گرت مشاهده می نماییم:

تهیه شده توسط فلزیاب پارسه

تاریخچه فلزیابتاریخ فلزیابتاریخ طلایابفلزیاب فیشرفلزیاب گرتاولین فلزیابطراحی فلزیاب اولیه

پارسه ، مرکز تخصصی خرید و فروش انواع فلزیاب