کتراک چیست ؟

برای تخریب سنگ ، ساروج و بتن راه های زیادی وجود دارد که از جمله ی آنها میتوان به مواد منفجره ، مواد حلّال ، مواد منبسط شونده ، دستگاه های کوبنده و دستگاه های برش استفاده کرد. این مقاله در رابطه با ملاتی به نام کتراک است به وفور در تخریب ساروج و بتن استفاده میشود. با ادامه مطلب همراه باشید

قبل از ورود به مطلب اصلی اجازه دهید در رابطه با ساروج توضیحاتی ارائه شود

ساروج

ساروج از ابتکارات معماران ایرانی در دوران بسیار کهن است.

ساروج یکی از مصالح قدیمی مصرف شده در ایران و بعضی کشورهای کنار خلیج فارس می‌باشد که تاریخ شروع کاربرد دقیق آن را نمی‌توان حدس زد ولی نمونه‌هایی ۷۰۰ ساله از ساروج هم‌اکنون در نقاط مختلف ایران یافت می‌شوند. از کشورهای دیگری که ردپایی از ساروج در آن یافتیم و در دانشگاههای آن نیز، به ساروج به عنوان یک ملات نگریسته می‌شود.

برای ساختن ساروج نخست خاک رس و آهک را به نسبت شش و چهار مخلوط می‌کنند و گلی سفت می‌سازند و دو روز آن را ورز می‌دهند. بعد، قسمتی از خاکستر کوره‌های حمام را با مقداری مواد الیافی لوئی (تخم و پرزهای نوعی نی است) به آن اضافه می‌کنند و مخلوط تازه را با چوبهایی به قطر ده سانتیمتر می‌کوبند تا به خوبی باهم عجین شوند. از ساروج برای ساختن حوض، پل، آب‌انبار، برکه گرمابه و بنای خانه و سد در گذشته استفاده میکردند.

کتراک

کتراک یک مواد منبسط شونده قوی است که هنگامی که با آب مخلوط میشود فشاری معادل 500 Kg/Cm2 و یا 5 Mpa بر دیواره های چال وارد نمایند.

چال چیست؟

برای استفاده از کتراک میبایست آنرا در شرایط خاص خود قرار دهید و به یاد داشته باشید که کتراک یک مواد منبسط شونده است بنابراین باید آنرا جایی قرار دهید که توسط انبساط حاصل از واکنش شیمایی به جسم مورد نظر فشار وارد میکند. برای این منظور سوراخهایی در دیواره به عمق 70 تا 90 درصد عمق سنگ یا ساروج ایجاد میکنید که به این سوراخها چال گفته میشود. کتراک مخلوط با آب را داخل چال ریخته و منتظر میمانید تا آن منبسط شود. نیروی انبساط کتراک در چال باعث تخریب محل مورد نظر خواهد شد.

ساروج حلال ساروج تخریب ساروج تخریب کننده ساروج اسید حلال ساروج کتراک اسید ساروج خرید کتراک فروش کتراک قیمت کتراک حلال بتن حلال بت

پارسه ، مرکز تخصصی خرید و فروش انواع فلزیاب